Vízum do Ruska

S kamarády si chceme pořádně užít studentského života vysokoškoláka a k tomu rozhodně patří cestování. O letošních prázdninách jsme chtěli projet napříč Ruskem. A proto bych pro vás měl pár rad, čeho se vyvarovat, a taky tipů, jak si co nejvýhodněji sehnat dobré ubytování za slušnou cenu, levné letenky, cestovní pojištění i víza do Ruska. Hlavně na ty nezapomeňte!

Předtím, než odcestujete, je dobré si vyřídit cestovní pojištění, vyhledat si nejbližší ambasádu v místě vašeho pobytu, pojistit si kreditní kartu, kdyby vám ji někdo ukradl. Pak je taky dobré zjistit si číslo záchranné služby a policie. Policii musíte navštívit tak jako tak. Při pobytu v Rusku požadují registraci na stanici. Někdy za vás vyřídí registraci váš ubytovatel, ale nespoléhal bych na to. Pak je výhodné sehnat si vízum do Ruska přes společnosti, které jejich vyřízení nabízejí zprostředkovaně, odpadne vám aspoň nudné odpoledne na konzulátu.

Levné letenky seženete, pokud máte vážně kliku, i od 7 000 Kč. Jinak můžete vyjet i busem, ale je to únavné. Ubytování v Rusku vás vyjde podle destinace v levnějších hostelech okolo 300 rublů za noc na jednoho člověka. Dá se využít i ubytování na kolejích ruských vysokých škol a univerzit, ale nedoporučoval bych to. Vyjde to sice na 150 rublů za noc, ale tohle levné ubytování je otřesné. Skoro se bojíte, že spadnete z postele. Jinak pojištění i víza do Ruska seženete okolo 2000 Kč a samozřejmě i mnohem levněji (až o polovinu), záleží na tom, jak moc se necháváte pojistit a jak dlouho v Rusku zůstanete. Jinak potraviny vyjdou zhruba stejně jako v ČR. Pokud máte silný žaludek, klidně si kupujte potraviny i u stánků a podobně, ale já bych to nedělal. Podle mě si tam na hygienu zvlášť v okrajových částech města moc nepotrpí.

Zkušenosti z cest